piątek, 10 czerwca 2011

Dramat udanego dziecka

Jedną z przełomowych lektur dla mnie była książka Alice Miller "Dramat udanego dziecka". Opisuje ona sytuację ludzi, którzy odnoszą sukcesy, mają liczne osiągnięcia, ale mimo tego nie posiadają stabilnego poczucia własnej wartości, a wręcz przeciwnie, odczuwają lęki, mają depresyjne myśli, boją się, czy sprostają wyzwaniom i idealnemu obrazowi siebie.
Na takie ukształtowanie osobowości wpływa klimat dzieciństwa, w którym niemowlę musi przystosować się do matki, która nie spełnia jego podstawowych potrzeb, takich jak bycia traktowanym z szacunkiem i powagą, uznawania jego uczuć i sposobu ich wyrażania, poczucia bezpieczeństwa i pewności, co w rezultacie powoduje wykształcenie się w dziecku braku zaufania do samego siebie i do świata.
Rodzice nie potrafią zapewnić tego dziecku, bo w swoim czasie też nie dostali tego od swoich rodziców i mają niezaspokojoną swoją potrzebę posiadania istoty, która całkowicie otworzy się na nich, w pełni zrozumie i będzie poważnie traktować. Ta potrzeba jest nieuświadomiona, wyparta, a jednak domaga się zaspokojenia za pomocą środków zastępczych - takim środkiem staje się ich własne dziecko.
W takim klimacie dziecko, nie chcąc utracić miłości rodziców, wypiera swoje potrzeby miłości, szacunku, echa, zrozumienia, odzwierciedlenia. Wypiera również nieprzyjemne uczucia, takie jak złość, zazdrość, lęk, bezsilność, gdyż nie są one akceptowane. Przystosowuje się więc do potrzeb rodziców, co powoduje powstanie fałszywego ja. Pokazuje na zewnątrz jedynie to, czego się od niego oczekuje i w końcu się z tym całkowicie utożsamia. Jego prawdziwe ja nie może się rozwijać, gdyż nie ma prawa zaistnieć. W rezultacie dorosły człowiek nie dopuszcza do siebie swoich prawdziwych uczuć, nawet ma trudności z ich rozpoznawaniem.
Terapia, umożliwiając zrozumienie tego, co nas spotkało w dzieciństwie i konsekwencji jakie to spowodowało w naszym życiu, może pomóc nam odzyskać prawdziwe ja, nauczyć rozpoznawania naszych prawdziwych uczuć, doświadczania ich, wyrażania i rozumnego kierowania się nimi. Na terapii uczymy się też jak istotne jest uświadomienie sobie naszych potrzeb i zaspokajanie ich. Terapia pozwala na zintegrowanie osobowości i na dalszy jej rozwój.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz